همه ما در زندگی روزمره خود با افرادی مواجه می شویم که جهت رفع گرفتاری خود از ما تقاضای ضمانت ( مقالات مرتبط با ضمانت – سوالات مرتبط با ضمانت ) و قبول دین یا تعهد آنها در بانکها ، ادارات ، مراجع قضائی و ….. را می نمایند و حتی خود ما هم در اکثر اوقات نیازمند اینگونه حمایت و تضمینها بوده و از همکاران ، بستگان و دوستان خود چنین درخواست هایی را می نمائیم آنچه مسلم است انسانها در روابط اجتماعی خود بی نیاز از یکدیگر نبوده و نیاز به کمک و مساعدت دیگران دارند دین مبین اسلام نیز مسلمانان را به کمک یکدیگر در بلایا و گرفتاریها تشویق و بر این امر تاکید نموده است چنانچه خداوند (در آیه 72 سوره انفال قران کریم می فرماید :

و آنان که مهاجران را با فداکاری منزل دادند و از آنها یاری کردند آنها به حقیقت اهل ایمانند و هم آمرزش خدا و روزی نیکوی بهشتی مخصوص آنها است .

شرایط و پیامدهای ضمانت در قانون – بررسی حقوقی ضمانت نامه های بانکی – ضمانت اجرای تخلف از شرط ترک فعل حقوقی – ضمانت اجرای بعد از قبول اعسار – ضمانت اجرای حضانت به امر قانون

همچنین ائمه معصومین (ع) نیز در فرمایشات خود بر این امر تأکید نموده اند که در اینجا به 1 مورد اشاره می شود :

دوست دوست نیست مگر آنکه حقوق برادرش را در سه جایگاه نگهبان باشد: در روزگار گرفتاری ، آن هنگام که حضور ندارد و پس از مرگ . حضرت علی (ع) حکمت 134

با دقت در موارد فوق مشاهده می شود همه ما به عنوان یک مسلمان وظیفه داریم از هرگونه تلاش و کوششی در جهت رفع گرفتاری و مشکلات همنوعان و برادران دینی خود دریغ نورزیم .

یکی از این نوع مساعدت و کمک ها که افراد جامعه نسبت به همدیگر می نمایند ضمانت است متأسفانه در چند سال اخیر این نوع کمک پسندیده بدلیل سوء استفاده برخی افراد موجب گردیده که حتی خوشنام ترین افراد نیز گرفتار مشکلات قضائی و غیره بشوند.یکی از مواردی که در پرونده های قضایی به چشم می خورد ضمانت است که نه ضامن و نه شخصی که به نفع او ضمانت شده و نه شخصی که از او ضمانت به عمل آمده با حقوق قانونی خود آشنا نبوده و این عدم آگاهی هم در هنگام تنظیم قرارداد و هم هنگام بروز اختلاف مشکلاتی را برای طرفین قرارداد و دستگاههای قضایی و انتظامی و …. به وجود می آورد برخی از افراد در روابط اجتماعی شان مسوولیتی را می پذیرند و یا تعهدی به گردن می گیرند بدون آنکه با آثار قانونی آن آشنا باشند لذا به نظر می رسد با آگاهی طرفین قبل از تنظیم این گونه قراردادها بتوان از بروز اختلاف و خیلی مشکلات احتمالی پیشگیری نمود و از طرفی امضا کنندگان چنین تعهداتی نیز از مزایای مادی و معنوی آن به نحو مطلوب برخوردار شوند.

ما دراینجا سعی داریم خوانندگان محترم را تا حدودی با عقد ضمان و عقد کفالت که بعضاً در نزد عموم به یک معنی استعمال می شوند آشنا نمائیم .

ضمان : ضمان یکی از قرارداد هایی است که در همه اقوام معمول بوده است زیرا همه جا امکان آن هست که شخصی به مدیون و یا متعهد اعتماد کافی نداشته و حاضر باشد به اعتبار شخص دیگری به وی قرض یا وام بدهد و یا تعهد فرد دیگری را جهت انجام تعهدات یک نفر قبول نماید .

تعریف ضمانت : عقدی است که به موجب آن شخصی مالی را که بر عهده و ذمه دیگری است بر عهده می گیرد. در عقد ضمانت ( مقالات مرتبط با ضمانت – سوالات مرتبط با ضمانت ) با سه شخص مواجه هستیم .1- ضامن یعنی کسی که تعهد را می پذیرد. 2- مضمون عنه یعنی همان متعهد اصلی که ضامن از او ضمانت می کند. 3- مضمون له شخص ثالثی که به نفع او تعهد می شود.

ضمانت در تعهدات – ضمانت اجرای پرداخت نفقه – تعهد حسن انجام قرارداد ( ضمانت )